אמנות בבריסל

כדי להתחיל סדרת פעילויות בבריסל, אשתף אתכם בכמה מהמוזיאונים האהובים עלי. מכיוון שיש כל כך הרבה כאלה, בחרתי במוזיאון לאמנות ובגלריה מבריסל. להלן 5 דברים שתוכלו לעשות עם התקציב שלכם כחובבי אמנות בבריסל. המוזיאון הייחודי הזה, שממוקם בשטח ויקטור הורטה, יצירת מופת של עיצוב האר נובו, מציג את כל יצירות האמנות הטובות ביותר במקום אחד במוזיאון המפורסם ביותר בעיר, מוזיאון דה ארט (Musee de l'Art).

הנקר תכנן את אחד הפרויקטים החשובים ביותר בשנת 1897, והיה אדריכל התערוכה הבינלאומית בטרבורן, בריסל, בה השתתפו אמני אר נובו בלגים חשובים, בהם גוסטב קורבה והנרי קרטייה-ברסון. כגלריה הראשונה שנפתחה במרכז העיר, היא חשפה את יצירותיו של האמן הפעיל החברתי והפוליטי הזה בבריסל כשעוד היה יחסית אלמוני. הוא נבנה לאחר פגישה עם הופמן בווינה, שהתרשם מעבודתו.

יותר ממאה שנה מאוחר יותר, המבנה עדיין משקף את המאמצים של מי שביקשו להנגיש את היופי שגלום בו. למרות שאנטוורפן הייתה אז מוקד האמנות הבלגית, בבריסל באותה תקופה היו כבר יותר מ-500 מבנים בסגנון האר נובו. אחד האמנים המבריקים והבולטים ביותר שהציגה הגלריה סייע להעלות את בריסל על מפת האמנות העולמית.

ברחבי בריסל פזורות עשרות גלריות לאמנות עכשווית, אך ויל נותן לנו הצצה לאחת הגלריות החשובות בתולדות העיר: מוזיאון האר-נובו.

הוא כולל מבני מסחר ומגורים נמוכים שתוכננו על ידי האדריכלים אוקטבה ז'ול באוונס, ז'אן קלוד ואן גוך ולואי ויטון, כמו גם כמה מגלריות האמנות החשובות בעיר. בבריסל דוגמאות רבות לסגנון האר נובו האדריכלי. מקורם של רבים מהמבנים והסגנונות הללו הוא בבריסל, חלקם פותחו בתקופת הזוהר של האר נובו. החוברת מציגה 10 בניינים נוספים שיחשפו בפניכם את מה שיש לבריסל להציע, יחד עם תיאור קצר של כל אחד מהם.

במולנבייק נמצא גם מוזיאון אר נובו, וזהו אזור תעשייה משופץ להפליא בו התקיימה התערוכה הראשונה של עבודותיו של ז'אן קלוד ואן גוך. כאן יכולים המבקרים להיחשף לגלריות מוכרות רבות, כולל מוזיאון הארכיאולוגיה המלכותי והגלריה המלכותית לאמנות עכשווית.

באר בריסל מוצגות יצירות של פיליפ יאנסנס, אחד הציירים המפורסמים בעולם, במקור מליל. האהדה ליצירותיו מצד סנדר ברור ווייטן ואן הולזן, הביאו להעברת היצירות לטגנבושוונוודן. בנוסף קיים במקום אוסף יצירותיו של ז'אן קלוד ואן גוך.

אם ברצונכם ללמוד עוד על אמנות האר נובו של בריסל, מוזיאון זה מהווה נקודת המוצא המושלמת. זה אולי נראה קצת מוזר, אבל יש דרך זולה לראות אמנות בבריסל וזו גם דרך מתאימה לחובבי אמנות לחקור את בריסל בתקציב מוגדר מראש. אם ברצונכם לבלות אחר הצהריים במוזיאון אר נובו, בריסל מציעה כמה הזדמנויות נפלאות. יש גם אפשרות לרדת מתחנת המטרו, אותה אני תמיד עובר, ולגלות את האזורים השונים בעיר בעצמכם.
נוסד באפריל 2016 בתעלת בריסל, מימה (MIMA) הציב מטרה להפוך למוזיאון המוביל לאמנות עכשווית.

מטרתו לקדם גם את בריסל כמרכז אמנות מוביל, והיצירתיות בבריסל הפכה לסימן עיצוב חדשני ומודע. מהאלמנטים הדקורטיביים קל לראות ש-MIMA שואב השראה לא רק מהעיר בריסל, אלא גם מההיסטוריה, התרבות והמורשת העשירים שלה.

מעצבי האר נובו הראשונים של בריסל יצרו סגנון משלהם, שתואם את סגנון העיר ומורשתה התרבותית, כגון אדריכלות, עיצוב ואמנות.

ויקטור הורטה היה אדריכל בעל הכשרה קלאסית שזכה לפרסום לאחר לימודי עיצוב בגנט (Ghent) לצד מעצב נוסף שעבד עמו. למרות שקשה לקבוע מי סיפק השראה לאר נובו בבריסל ובמקומות אחרים, הוא החל לעבוד בסוף המאה ה-18 ובתחילת המאה ה-19, והוסיף קישוטים פרקטיים ועיצוביים. יוזם הניאו-אימפרסיוניזם בבלגיה, שלמד בגלפנד ובבריסל, הותיר את בני דורו המומים מעבודותיו. שטראובן החל את דרכו כאדריכל, אז עבד בפריז ועבר לארצות הברית.

בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, הוא היה אחראי על תכנון רבים מהבניינים המפורסמים ביותר בבריסל.

ממוקמת בלבה של אירופה, בריסל מתגלה כעיר תוססת ושמשתנה באופן תדיר, עם היסטוריה עשירה ומורשת תרבותית בולטת. מכיוון שגלריות וארגוני אומנויות עצמאיים מספקים תמיכה ויציבות לאמנים חדשים, הצליחה העיר למשוך אליה שפע של אמנים בינלאומיים בעשורים האחרונים, בעוד שגלריות, מוזיאונים, בתי ספר לאמנות וגלריות לאמנות נותרים פזורים ברחבי העיר.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בבריסל מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על בריסל, בלגיה!