חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ברוז' – Bruges

עזרה בתכנון טיול לבלגיה? השאירו פרטים👇

העיר מימי הביניים היא עיר עוצרת נשימה ואחת מהפנינות היפות בכל אירופה ובוודאי מבין ערי פלנדריה (החלק הצפוני דובר הולנדית בבלגיה) בזכות הארכיטקטורה היפה שלה. מכל פינה בעיר ניבט מבנה עתיק מרשים, כנסיות, מוזיאונים, תוכלו לשוטט ברחובות צרים, לאכול במסעדות ובתי קפה וליהנות מהברים הרבים, לעשות שייט רומנטי בסירות בתעלות. אמנם מרכז ברוז 'קטן יחסית, אבל אנחנו ממליצים להישאר כמה ימים על מנת לחוות לא רק את היופי, אלא גם את  התרבות של העיר .

אתר חובה היא הכיכר המרכזית עם המגדל, כיכר בורג עם בזיליקת הדם הקדוש ושלל מבנים  גותיים ובארוקים, תרכשו כרטיסים להצגה , תבקרו בגנים ובטירות , במוזיאונים, תשתו בירה וכמובן תטעמו את השוקולד הבלגי המופלא.

אז מה ניתן לעשות בעיר ברוז'?

Belfry Belfort van Brugge בכתובת Markt, central Bruges

בניין בלפורט בברוז  שוכן בצד הדרומי של מרקט ברוז ' (הכיכר המרכזית) .המגדל משנת 1248 שהורחב פעמיים, תחילה במאה ה -14 ולאחר מכן שוב במאה ה -16, בעבר שימש כמקום השוק העיקרי של העיר. הבניין המרשים ממוקם בכיכר , כאשר המרפסת שלו שימשה  בעבר את מנהיגי העיר להודיע ​​את חוקיהם לאוכלוסייה שהתאספה בכיכר.

מגדל הפעמונים בגובה 83 מטרים הוא אחד ממגדלי הפעמונים השמורים ביותר בבלגיה ונכנסים אליו מהחצר הפנימית של הבניין. בנייתו של מגדל הפעמונים החלה בשנת 1282 והושלם לבסוף בשנת 1482. אם תרצו לקבל הנוף הטוב ביותר על ברוז ', תוכלו לטפס על 366 המדרגות עד לראש המגדל וגם לבקר בחדרים. רק 70 אנשים מורשים לטפס אל ראש המגדל בו זמנית, מה שעלול לגרום לתורים בקיץ ובזמנים עמוסים אחרים. 

Basilica of the Holy Blood בכתובת Burg, central Bruges

בזיליקת הדם הקדוש (Heilig-Bloedbasiliek) גם היא ממוקמת בכיכר המרכזית המכונה כיכר בורג או בורג . הכנסיה מפורסמת בזכות בקבוקון הקריסטל שנשמר בפנים, המכיל טיפת דם של ישו שהוחזר מארץ הקודש על ידי דיטריך מאלזס בשנת 1149 עם שובו ממסע הצלב השני. בכל שנה בחודש מאי, שריד קדוש זה נישא ברחובות ברוז 'במצעד הנקרא דם הקודש .

חזית הבזיליקה עם שלושת קשתותיה  מעוטרת פסלים מוזהבים הוקמה בין 1529 ל -1534. הבזיליקה עצמה מורכבת מקפלה תחתונה רומנסקית ​​וקפלה גותית, הקפלה העליונה (שנבנתה בשנת 1480) שבה בכל יום שישי מוציאים את הבקבוקון המכיל את דם הקודש המוצג בפני המאמינים.

Sint-Jansspitaal ,Old Saint John's Hospital בכתובת Katelijnestraat, central Bruges

ממש מול הדלת המערבית של כנסיית גבירתנו ניצב הבניין העתיק ביותר בברוז ', Sint-Jansspitaal (בית החולים לשעבר סנט ג'ון), שנוסד במאה ה -12. מעל השער החומה משמאל לכניסה Mariastraat, מעוטר בתבליטים המציגים את הבתולה, הנושאת את התאריך 1270. בתוך הבניין העתיק, במה שהיה פעם מחלקות, תערוכת מסמכים ומכשירים כירורגיים מציגה את ההיסטוריה של בית החולים. גם בית המרפאה הישן הצמוד למחלקות השתמר.

בבית החולים מוצגות יצירות אמנות מהמאה ה -15 במוזיאון ממלינג, אוסף קטן מיצירותיו של הנס ממלינג (1430-94 בערך).שריד עץ האלון של אורסולה הקדוש (1489), מוכר כאחת היצירות החשובות ביותר של המאסטר. היצירה מספרת את סיפור אירוסיו של סנט אורסולה לנסיך פגאני. אורסולה, יחד עם 11,000 בתולות, נרצחה בדרכה לרומא על ידי מלך ההונים. 

Bruges Markt בכתובת Markt, central Bruges

בלב ליבה של העיר נמצא ה- Markt; הכיכר המרכזית של ברוז ', מוקפת מכל עבר במבנים עתיקים. תוכלו למצוא בניין פרובינציאל הניאו-גותי משנת 1887 והוא משמש כמבנה של ממשלת מחוז ווסט-וולנדרן. בצד המערבי, המצוי מבנה מהמאה ה -15 , בית בושוט .

עוד מבנה בעל חשיבות היסטורית הוא קרייננבורג , שם, בשנת 1488, החזיקו בברוז 'בכלא במשך 11 שבועות מקסימיליאן , הקיסר העתידי מאוסטריה ,הוא שוחרר רק לאחר שהסכים לכבד את סמכותה של המועצה השלטת ולהורות על נסיגה של כל החיילים הזרים.

הארמון בכיכר היה מקום מושבו של רוזן פלנדריה במשך שנים רבות. הכיכר הייתה גם אתר של קתדרלה מפוארת אך זו נחרבה במאה ה -18. הבורג הוא כנראה המקום הטוב ביותר בברוז 'לאוהבי האדריכלות .מעבר לארכיטקטורה המושכת את העין, תוכלו ליהנות בכיכר מבתי קפה ומסעדות. רוב המבנים המקיפים את הכיכר,אינם מקוריים אך מבוססים על העיצובים המקוריים.

ברוז' - כמו בהולנד
ברוז' - כמו בהולנד

Béguinage בכתובת Wijngaardplein, Bruges

בימי הביניים, Minnewater ("אגם האהבה"), היה חלק מהנמל החיצוני העמוס של ברוז'. כיום, נשקף נוף מקסים של הגשר אל בוג'ינאג 'ברוז' (Prinselijk Begijnhof ten Wijngaerde) ובו בתיו הלבנים מהמאה ה -17 מקובצים סביב מגרש דשא .

הבניינים נוסדו בשנת 1245 על ידי מרגרט מקונסטנטינופול, וכיום אלה ביתם של נזירות בנדיקטיות. בין שער הכניסה והכנסייה (נוסדה בשנת 1245, שוחזרה בשנת 1605), הפך אחד מהבתים למוזיאון.

Dijver Mansions

בקצה הרחוק של תעלת דיג'בר , ניצב מבנה מהמאה ה -15 הכולל את מה שהיה פעם אחוזת הר ואן גרווטהוז . כאן בשנת 1471, המלך האנגלי הנמלט אדוארד הרביעי תפס מחסה. חלק מהאחוזה הוא כיום ביתם של המוזיאון יוצא הדופן , המכיל אוסף מעולה של עתיקות ואומנות שימושית המשתרע על 22 חדרים.  המוזיאון  מציג פורצלן, כלי בדיל, קרמיקה,וכן אוסף מקסים של נופים של ברוז 'הישן, כמו גם תערוכה של ציורים ורישומים על ידי האמן האנגלי יליד ברוז 'פרנק בראנגווין (1867-1956).

Sint-Salvatorskathedraal בכתובת Heilige Geeststraat, central Bruges

הכנסייה הקהילתית העתיקה ברוז קתדרלה מאז 1834. נוסדה במקור במאות ה -10, ברוב חלקי הבניין מהמאות ה -12 ו 13. המגדל המערבי דמוי המבצר, בגובה 99 מטרים, נבנה במספר שלבים, החלק הרומנסקי התחתון בין 1116 ל -1227 וקטע הלבנים בין 1183 ל -1228.

במשך מאות שנים שרדה הקתדרלה ארבע שריפות . תוכלו לראות את גג הבארוק עם דמותו של אלוהים האב מאת ארטוס קוולין הצעיר, דוכני המקהלה מהמאה ה -15 המעוטרים בזהב ומעל הדוכנים שטיחי בריסל שנעשו בשנת 1731. תוכלו לבקר גם  במוזיאון הקתדרלה, המכיל כמה אוצרות אמנות .

Sint-Jacobskerk בכתובת Sint-Jacobstraat, central Bruges

הכנסייה מהמאה ה -13 עד ה -15 התחילה כמבנה צנוע והורחבה בהמשך , חלל הפנים המעוטר עשיר מכיל מספר ציורים משובחים מהמאה ה -16 עד ה -18 של אמנים מקומיים וכן כמה קברים מעניינים. למשל תוכלו לראות את קברושל פרי דה גרוס (גזבר מסדר צמר הזהב שמת בשנת 1544).

Town Hall בכתובת Burg 12, central Bruges

 בית העירייה של ברוז '(Stadhuis), אחד מהמבנים העתיקים בבלגיה, שנבנה בין השנים 1376 – 1420. חזית הבניין  בסגנון הגותי ,צריחים מתומנים, מופרדים על ידי חלונות עם קשתות גותיות גבוהות. האולם הגותי הגדול שבקומה הראשונה משנת 1402  וציורי הקיר מתעדים אירועים בהיסטוריה של העיירה .

בית העירייה של ברוז 'הוא בניין מרשים ומרתק , הצריחים והחלונות בחזית הבניינים  בסגנון גותי. ישנם גם מספר פסלים של רוזנים לשעבר ורוזנות של פלנדריה. תראו דיוקנאות במסדרון וגולת הכותרת היא התקרה וציורי הקיר בתוך האולם הגותי, שיותירו אתכם נפעמים.

Liberty of Bruges בכתובת Burg, central Bruges

בצד המזרחי של כיכר בורג, לשכת התיירות בברוז 'תופסת חלק ממה שהיה עד 1984, בתי המשפט שנבנו בין השנים 1722 ו -1727 באתר חירות הברוז לשעבר (Paleis van het Brugse Vrije) ממבנה זה שופטים הפעילו סמכות שיפוט על האזור. חלקים מהבניין הישן שרדו, כולל החזית היפה מהמאה ה -16 המשקיפה על התעלה מאחור.

החדרים ההיסטוריים בפנים הם כיום מוזיאון Brugse Vrije וניתן לראות את  Schepenzaal (בית משפט השלום Lay) שבו ניצבת היצירה שצוירה על ידי הצייר Lanceloot Blondeel שהוצא להורג בשנת 1529  ואחראי על יצירת אומנות מפוארת זו של הרנסנס .

Groeninge Museum בכתובת Dijver 12, central Bruges

בתעלת Dijver תוכלו לבקר במוזיאון Groeninge ,Stedelijk Museum voor Schone Kunst, המחזיק באוסף האמנות הטוב ביותר של ברוז ', תוכלו למצוא ציורים פלמיים ישנים, גלריה לאמנות מודרנית ואוסף מעולה של נופים של ברוז 'הישנה. 

ללא ספק גלריית האמנות היא  המקום לחובבי האמנות, במיוחד למי שרוצה לראות יצירות אמנות פלמיות לאורך כל מאות השנים האחרונות. יש הרבה יצירות יפות בגלריה, כולל ציור משנת 1498 של גבר מְעוּנֶה. מעבר ליצירות מומלץ להביט מהבניין על הנוף של כיכר השוק.

Church of Our Lady בכתובת Dijver, central Bruges

צריח מדהים זה שגובהו 112 מטרים  שייך לכנסיית גבירתנו (Onze Lieve Vrouwekerk) הוא הגבוה ביותר בבלגיה. העבודה החלה בסביבות שנת 1230, כשהמעברים והקפלים החיצוניים ביותר נוספו במאות ה -14 וה -15.

הכנסייה מחזיקה בשפע של אוצרות אמנות, ביניהם פסל נשגב של מיכאלאנג'לו, הבתולה והילד (1503-04). הפסל ניצב על מזבח הקפלה.  פסל המדונה והילד של מיכלאנג'לו מושך אליו מבקרים מרחבי העולם. היצירה הייתה היחידה של מיכאלאנג'לו שהיתה מחוץ לגבולות איטליה כשהאמן עדיין חי. יש עוד כמה יצירות אמנות פחות ידועות אך לא פחות מרשימות בכנסייה, מהמאה ה -15. קבריהם של שארל הנועז ובתו עשויים ברונזה ואבן ועוד.

ברוז׳ בלילה בכריסמס
ברוז׳ בלילה בכריסמס

ברוז' – Bruges זוכה (אחרי בריסל כמובן) לתואר העיר היפה בבלגיה, והאהובה על התיירים המגיעים אל המדינה. ברוז' היא עיר שהשתמרה מימי הביניים, שרדה את התקפות מלחמות העולם, והיא מציעה למבקרים ארכיטקטורה מקסימה, סמטאות ציוריות, וחיי תרבות עשירים, ביחד עם אוירה שוקקת. תענוג לטייל בעיר הציורית, לשייט בתעלותיה, לסייר בחנויות ולקנות משתי התוצרות הידועות של העיר: תחרה בלגית ושוקולד בלגי.
ברוז' ידועה בתור "ונציה של הצפון", והיא פנינה שהשתמרה מאז ימי שגשוגה במאה ה-14. אז היתה ברוז' עיר נמל ומרכז מסחרי שוקק חיים. האנגלים היו פורקים בה את מטען הצמר שייצרו, וממנה היה הצמר זורם לירידים בכל רחבי אירופה. הכניסה לעיר היתה דרך הנהר זווין (Zwin), ששפכו נמצא מול האי הבריטי. שער הכניסה היה קשת גדולה על פני הנהר, שפני המים חסמו אותה. כששומרי העיר היו מזהים את האנייה שמטרותיה למסחר ושלום, היו פותחים פתחי מים, פני המים היו יורדים והאוניה יכלה לעבור מתחת לקשת לתוך העיר והנמל. עד היום אפשר לראות את הקשת והכניסה לעיר.
מהנהר הסתעפה רשת שלמה של תעלות הפרושות על פני כל העיר, ששמשו כאמצעי תעבורה זול ונוח להעביר את הצמר ושאר סחורות למפעלי הטווייה והאריגה שבתוך העיר. בסוף המאה ה-15 חלה ירידה במעמדה של העיר, בעיקר בגלל העובדה שהנהר, שהיה הקשר היחיד של העיר לים הצפוני, נחסם מאדמת הסחף. המסחר הימי של העיר קרס, והפעילות הכלכלית עברה לאנטוורפן, שמאז מחזיקה בבכורה הכלכלית והמסחרית.

מה לראות ולעשות בעיר ברוז'?

התעלות של העיר ברוז'

ברוז' בנויה סביב הרבה תעלות מים יפהפיות וציוריות, שמעליהן בנויים גשרים. טיול מסביב לתעלות יכול להיות אופציה נהדרת לחוות את העיר, אפשר גם להביא פיקניק עם בירה בלגית טובה, ושוקולדים ולשבת לנוח על הגדות. אופציה תיירותית נוספת היא לקחת שיט בתעלות, כך גם תוכלו לקבל הסברים על מראות העיר.

כיכר השוק – The Market

בכיכר המרכזית יש מגדל פעמונים מקסים שכדאי לטפס אליו כדי לראות את הנוף היפה של העיר מלמעלה. נחמד לסייר בעיר ברגל, כך שבהחלט אפשר להתחיל מכאן ולצאת להסתובב. סביב הכיכר תמצאו את בניין העירייה המרשים, ואם תתרחקו מעט תוכלו לבקר ב"בזיליקת הדם הקדוש" שבה נמצא, לפי האמונה, בקבוק קטן עם טיפה מדמו של ישו.

מוזיאון גרונינגה – Groeninge Museum

המוזיאון הגדול בברוז', ובעל אוסף טוב של אמנות פלמית וכלל אירופאית. מבחינת אמנים מפורסמים האוסף כולל עבודות של ואן אייק, בוש וברויגל. לחובבי אמנות כדאי גם להגיע אל כנסיית "Church of our lady" שם תוכלו לראות את ה"מדונה והילד" של מיכלאנג'לו, פסלו היחיד שנמצא מחוץ לאיטליה.

ברוז׳ ביום

שאלות נפוצות על ברוז'

הפינוק העיקרי של בלגיה, שוקולד. Sukerbuyc הוא שוקולטייר ובית קפה בניהול משפחתי המהווה מקום נהדר לטעום מהשוקולד הטוב ביותר בעיר, אם לא באירופה ובעולם כולו. הזמינו לעצמכם שתייה חמה ותיהנו מהשוקולד האלוהי המיוצר בבית הקפה.

עוד אטרקציה היא ביקור במבשלת הבירה היחידה ששרדה בעיר, De Halve Maan , היא פתוחה מדי יום והיא מקום מצוין לטעום כמה מהבירות הטובות בעיר וללמוד את תהליך הכנת הבירה.

Kasteel Van Loppem או באנגלית, Castle Loppem היא הזדמנות טובה לחקור את האזור מחוץ לברוז'. הבניין, הנמצא בפאתי העיר, הוא בית אחוזה מהמאה ה -19 והיה ביתו של המלך הבלגי לתקופה קצרה לאחר תום מלחמת העולם הראשונה. תוכלו לבקר גם בגנים והפארק המקיף את הטירה , הגנים מטופחים, עם צמחייה, פרחים, פסלים ובריכות.

Jeruzalemkerk בכתובת Peperstraat, Bruges

הכנסייה הגותית המאוחרת משנת 1428 עוצבה על פי כנסיית הקבר בירושלים . משפחת אדורן, שבנתה את הכנסייה, עלתה לרגל לארץ הקודש ובנתה את הכנסייה הזו עם שובם.

מזבח הכנסייה מכוסה בגולגולות ויש גם תמונת גופתו של ישו המשיח וקבר המכיל רק את ליבו של אנסלם אדורנס אשר כביכול נקנה כל הדרך חזרה מסקוטלנד בעקבות רצח אדורנס. 

המבקרים יוכלו להתרשם מחלונות ויטראז 'עדינים במיוחד של הכנסייה, מהמאות -15 וה -16 ווגולת הכותרת הוא העתק של קבר ישו .

מבחוץ, המבנה מפורסם בעיקר בזכות המגדל שלו, השונה במובהק מצריחי כנסיה אחרים בבלגיה בגלל ההשפעות שלו מהכנסייה הירושלמית במזרח התיכון.

ברוז' - כמו בהולנד
ברוז' - כמו בהולנד

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בבריסל מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על בריסל, בלגיה!