בית חב"ד בריסל

בילדותו יואל רובינפלד תמיד רצה ללכת עם הוריו למכולת הכשרה בפינת הרחובות חב"ד וליובאוויטש בבריסל. הרב פבזנר עבר לכאן מבריסל, שם לא התרחשו "חיי היהודים".

לדבריו, סגירתם ומכירתם של שני בתי הכנסת במרכז העיר משקפים את העובדה שיהודים בבלגיה ובמערב אירופה פחות מעוניינים ללכת לבית הספר. מנהיגים מוסלמים היו ללא ספק חולקים על הניתוח של רוזנברג, אך השינוי שהוא מתאר נכון. לדברי הרב פבזנר והרב רובינפלד, מרכז העיר בריסל מתנהג כעת כפי שהתנהג לפני כמה עשורים.

יחד עם זאת, בשני בתי הספר היהודיים בדרום הבירה מעולם לא היו מספר מבקרים גבוה ", אומר בניזרי והוסיף כי לפחות שלושה בתי כנסת נפתחו באזור ב -30 השנים האחרונות. בבריסל יש אחד הריכוזים הגבוהים ביותר של יהודים במערב אירופה ובאיחוד האירופי, אך הוא עדיין לא מרגיש שהקהילה שלו נמצאת בדעיכה.

כמו מיכאלי, זנצר אומר שהעובדה ששירותי אנטוורפן חזקים הרבה יותר. מאשר שבריסל נותנת לו ביטחון. אבל כמו מיכאליס, הוא אומר שהכי הגיוני. כמובן, זה גם בגלל השירותים שהם "הרבה יותר חזקים" מאלה של אנט-בלגיה ובריסל, אלא גם בגלל הנוכחות של מספר רב של יהודים.

הנוכחות הוגברה מאז פיגועי הטרור ב- 22 במרץ, שבהם נהרגו יותר מ -300 איש ויותר מ -300 נפצעו בבריסל. אלה כוללים כוחות שנפרסו כדי להגן על מרכז העיר, שם נהרגו ארבעה אנשים בפיגוע הטרור בורסת בריסל ב -23 במרץ הנוכחות גוברת בעקבות פיגועי הטרור בבריסל, כולל בבירה, שהותירה יותר ממאה איש הרוגים ופצועים.

אלברט גויגוי, הרב הראשי לבלגיה, אמר: "הרשויות הבלגיות עושות כל שביכולתן כדי להתגבר על הטראומה במוזיאון. שגרירות ישראל בבריסל, שלפי צוות EJC ו- EJA לא הגיבה בקשת תגובה, עושה כמיטב יכולתה לתאם את הפעילויות של קבוצות שונות. בתגובה לטענותיה של חדדה, דובר משרד ההגנה הבלגי כתב בדוא"ל כי כל החיילים שנשלחו לבריסל היו חמושים והוכשרו כראוי, והוסיף כי המשרד עדיין בחן את ההאשמות נגד בית הכנסת ובית חב"ד. דובר משרד הביטחון הבלגי הגיב לשאלות האם החייל שהוצב בבריסל היה מספיק חמוש ומאומן, והוסיף כי הטענות בדבר המסגד ומיקומו במרכז העיר עדיין קיימות נחקר.

הקהילה היהודית בבריסל קטנה בהרבה מזו באנטוורפן הסמוכה, אך האזור נחשב ללב תוסס של יהדות בלגיה, עם בית הספר לרמב"ם הוא מוסד הדגל שלו. ה- EJC, שחבריו נבחרים ישירות על ידי הקהילה היהודית באירופה, טוען כי הוא מייצג כ -2.5 מיליון יהודים שהתפצלו מהקונגרס היהודי העולמי בשנות השמונים. במקביל לאנטישמיות במגמת עלייה, הכפייה של המדינה בחופש הדת וההגירה ההולכת וגוברת, ניתן לראות את הירידה כמאיימת על עתידם של יהודי בריסל. בניזרי אמר כי האיסור מדאיג מכיוון ש"אם אתה מסכן את חירויות הדת שלך, אין מקום לאחרים ללכת בעקבות הדוגמה הבריטית. ההחלטה להעביר חוק האוסר על שימוש בטכניקה זו היוותה מכה בפני רבים מחברי המיעוט היהודי של הממלכה.

דחיית מיכאליס משותפת ליהודים בלגיים אחרים, למרות הכישלונות החוזרים ונשנים של מסע הממשלה נגד הטרור. עמדת "גנאי" של מיכאליס משותפת ליהודים בלגים אחרים שנכשלו שוב ושוב במאבק נגד המדינה האיסלאמית של עירק והלבנט (דאעש). עמדות של "אי-הסכמת" מיכאל אני משותפות לקהילות יהודיות אחרות בבלגיה, אם כי ההצלחות החוזרות ונשנות של המדינה במאבק זה חזרו על כישלונן.

בניזרי הביא את הדוגמה של הרב משה רור, חבר ישיבת בלז בבריסל, שהשתתף בטקס האזכרה לחללי פיגועי הטרור בשבוע שעבר. כשהוא דוחף סל ממתקים ליד חברו, הבחין בתא. שניים מחבריו, הוריהם של שני תלמידי ישיבה בליזיים שנפצעו קל בפיגועי בריסל, נפצעו גם הם. קהל התכנס לצפייה בסרטון, בו משה פרייס הלא בריטי מבריסל משתף את סיפור ילדותו של רוהר עם רודפי שטח.

וילונות הפורים, המכונים במקור "וילון הפורים", הם למעשה רק סדרת מקוואות בבית חב"ד בבריסל, אך הם מזכירים את המדינות השונות שחוגגות. מלבד הכיסויים להדלקת נרות שבת, התיאור כולל תיאור המקווה בבית חב"ד ושקית הטובה הכוללת סט נרות שבט.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בבריסל מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על בריסל, בלגיה!